Yerli WhatsApp uygulaması İLETEE

Havelsan İLETEE uygulaması

Havelsan, uzun süredir üzerin de çalıştığı ‘Milli Mobil Güvenli İletişim Sistemi’ İLETEE’nin hazırlıklarını büyük ölçüde tamamladı. Kriptolu ve Yüksek güvenlikli uygulama olan İLETEE’nin yakın bir zaman da tanıtılacağı bildirildi.

Uzun yıllardır gündemde olan yerli ve milli mesajlaşma uygulaması çalışması Havelsan tarafından pandemi sürecin de daha da hızlandı. WhatsApp , Telegram gibi uygulamaların güvenliliği sorgulanmaya devam ediyor.Bireysel kullanıcılar tarafından da güvenlik sorunları teşkil eden mesajlaşma uygulamalarını, Kamu kurum ve kuruluşlar tarafından da kullanılması güvenlik sorunlarına yol açılabileceği düşünülüyor. Bu sorunu çözmek için harekete geçen Havelsan yakın zaman da yerli ve milli mesajlaşma yazılımı İLETEE yi tanıtması bekleniyor.

Yüksek Gizlilik ve Güvenlik sağlayacak olan yeni iletişim yazılımının gelen haberlere göre Havelsan tarafından testlerinin başarıyla tamamlandığı bildirildi.

İLETEE ne gibi özellikler sunacak ?

Havelsan tarafından geliştirilen İLETEE iletişim yazılımının Hem yazılı hem de sesli mesajlaşma özelliği olacağı biliniyor.Bu sayede güvenlik güçleri gibi kamu çalışanlarının araların da yapacağı görüşmeler daha güvenli hale gelecek. WhatsApp gibi yoğun bir şekil de kullanılan mesajlaşma uygulamalarının yerini alacağı İLETEE’nin bankacılık sistemlerin de kullanılan ‘Beyaz Kutu Kriptosu’ adı verilen teknoloji alt yapısını kullandığı belirtildi. İLETEE’nin ilk önce kamu görevlilerinin kullanımına sunulacak,sonrasın da ise bireysel kullanıma açılacağı belirtiliyor.

Mesajlaşma uygulamaları hiç bir zaman güven vermedi

Güvenlik sorunu mesajlaşma uygulamaların da her zaman olmuştur. En popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ın sahibi olan Facebook gizlilik konusun da mimli olduğunu söyleyebiliriz.. HAVELSAN’ın bu yeni iletişim sisteminin de bu anlamda mantıklı bir adım olduğunu söylemek mümkün, tabii ki kişilerin bu sistemi ne kadar benimseyecekleri ve kullanacakları da büyük bir soru işareti ?