Yerli “Mobil EKG” ile Kalbiniz 24 Saat Takip Edilecek

Mobil EKG geliyor

Türk Telekom ve Tubitak iş birliği ile hastanelerde yer alan EKG cihazları ya da 24 saat takip amacıyla hastalara takılan Holter ile benzer işlev gören ancak aynı zamanda, takip edilen kalp ritim bilgisini anlık olarak izleyip sağlık profesyonellerine aktarma imkânı da sunan ‘mobil EKG’ cihazı ile giyilebilir teknolojiler alanında büyük bir adım atılıyor.

Geliştirilecek sistem sayesinde ‘Mobil EKG’ cihazı sayesin de hastanın kalbinden gelen veriler doktoru tarafından anlık izlenebilecek. Mobil EKG takılı hastanın kalbinden gelen veriler de herhangi bir anormallik görüldüğünde, bir alarm mekanizması ile doktora mesaj gidebilecek.

Prototip Mobil EKG cihazı ön denemeleri yapıldı

Mobil EKG cihazında toplanan veriler hastanın cep telefonundan anlık olarak doktorun bilgisayarına aktarılıryorken, bu verilerin anında analiz edilmesi sayesinde önleyici sağlık hizmetleri ve özellikle kardiyoloji hastaları için erken harekete geçme gibi çok önemli avantajlar sağlayacak. İstanbul’da Kalp denilince akla gelen ilk hastene olan Siyami Ersek Hastanesi işbirliği ile yapılan test çalışmaları sonucunda Mobil EKG cihazının dünyadaki diğer klasik EKG cihazları ile benzer hassasiyette veri okuduğu kanıtlandı.