Yerli Hava savunma sistemi SUNGUR! Kullanıma hazır

Savunma Sanayii Başkanı prof.Dr.İsmail Demir, hava savunma sistemi olan SUNGUR’un test atışlarının görüntülendiği bir mesaj yayınladı. İsmail Demir, Roketsan ve yerli savunma sanayi paydaşlarıyla birlikte geliştirdiği hava savunma sisteminin yeni üyesi ‘SUNGUR’un başarılı atışlı testler sonrası envantere girmeye hazır olduğunu duyurdu.

Prof.Dr.İsmail Demir, bu yıl Mayıs da konuyla ilgili olarak ciddi yol katedildiğini ifade etmişti. Bugün ise İsmail Demir, Roketsan ve yerli savunma sanayii paydaşlarıyla birlikte geliştirdiği yerli hava savunma sistemi SUNGUR’un testleri başarıyla geçtiğini duyurdu.

Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı.

YERLİ HAVA SAVUNMA SİSTEMİ SUNGUR NEDİR?

Roketsan’ın HİSAR, Stinger  vd. projelerden elde ettiği kazanımlarla geliştirdiği SUNGUR Hava savunma sistemi “Çok Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi” olarak ifade ediliyor. TSK envanterinde bulunan ABD menşei FIM-92 Stinger MANPADS’lerin yerini alması planlanıyor, FIM-92 Stinger’a ve diğer sınıfında sistemlere göre çok daha gelişmiş özellikleri barındırmakta; SUNGUR, hava unsurlarına karşı etkinliği ve yüksek manevra kabiliyeti, yüksek hedef isabet yeteneği ve karşı tedbir özelliği, titanyum harp başlığı, hedefin uzun menzilden görüntülenmesini sağlayan nişangahıyla kendi sınıfının önünde bir sistem.

Gerçekleştirilen testler de SUNGUR hava savunma sistemi BMC tarafından üretilen ve TSK envanterinde bulunan VURAN 4×4 TTZA’a entegre edildi. SUNGUR sisteminde atışa hazır adet çok alçak irtifa hava savunma sistemi bulunmakta.