Türkiyenin yeni kriminal inceleme arac kıraç tanıtıldı

kıraç kriminal araç tanıtıldı

Türkiye’nin yeni nesil kriminal inceleme arac ‘KIRAÇ’ tanıtıldı. Milli teknoloji hamlesi kapsamın da geliştirilen araç Emniyet genel müdürlüğüne teslim edildi.

Türkiye’nin son yıllar da gerçekleştirdiği Teknoloji hamlelerinin ardı arkası kesilmiyor.Savunma Sanayi Başkanı Prof.Dr.İsmail Demir sosyal medya hesabından yaptığı açıklama da ‘teşkilatımıza hayırlı olsun’ dedi.

Kriminal inceleme daha hızlı yapılacak

Emniyet Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından olay yerlerinin planlı ve etkili şekilde incelenebilmesi, delillerin emniyetli ve hızlı toplanması amacıyla geliştirilen Kıraç, Zırhsız Olay Yeri İnceleme Aracı, Zırhlı Olay Yeri İnceleme Aracı ve Zırhsız Kriminal Laboratuvar İnceleme Aracı olmak üzere üç farklı konfigürasyonda üretiliyor.

Toplam 60 adet üretilecek

oplam 60 adet üretilecek “Kıraç”lardan 20’si zırhlı, 40’ı zırhsız olacak. Ayrıca 385 panelvan tipi Olay Yeri İnceleme Aracı ile kriminal inceleme faaliyetlerinde kullanılmak üzere kullanılacak görev ekipmanları Katmerciler tarafından üretiliyor.2021 yılı ortasına kadar teslim edilecek.

Bir Çok sistem yeralıyor

Olay yeri ve kriminal laboratuvar incelemede kullanılacak araçta, atış mesafe ve yönü tespit sisteminden delil analiz cihazlarına, otomatik parmak izi sisteminden (APFIS) kimyasal analize, delil muhafaza sisteminden internet ve uydu sistemine birçok sistem yer alıyor.

4×4 ve 4×2 seçenekleri bulunuyor

Kıraç, 4×4 ve 4×2 devir hızına sahip olarak yüzde 30 eğime tırmanabiliyor. Araç, tam bağımsız süspansiyon sistemi ve otomatik şanzımanlı 4×4 özellikleri sayesinde, her türlü hava ve yol koşulunda mükemmel hareket kabiliyeti sunuyor. Kıraç araç platformunun ekstra yük kapasitesi, farklı seviyelerde balistik koruma ve çok yönlü ekipman kullanımına olanak sağlıyor.