Türkiye Akdeniz de gövde gösterisi yaptı

akdeniz de tatbikat

Milli savunma bakanlığından yapılan açıklama da 11 Haziran 2020 tarihinde Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri unsurlarımızın katılımıyla “Açık Deniz Eğitimi” gerçekleştirildi.

Milli savunma bakanlığından yapılan açıklamada ‘Türkiye’deki harekât merkezlerinden komuta edilerek uzak mesafe harekât görevlerinin kesintisiz olarak icra edilmesini denemek ve geliştirmek maksadıyla 11 Haziran 2020 tarihinde Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri unsurlarımızın katılımıyla “Açık Deniz Eğitimi” gerçekleştirilmiştir. Açık Deniz Eğitimi müşterek olarak planlanıp, başarıyla icra edilmiştir.’ denildi.

Tatbikata 17 uçak 8 fırkateyn ve 1 korvet katıldı 

Bundan önce de libya açıkların da tatbikat gerçekleştirilmişti. 11 Haziran da gerçekleştilen tatbikata ilişkin Milli savunma bakanlığı ‘Faaliyete katılan 17 uçak  Eskişehir’de konuşlu bulunan Muharip Hava Kuvveti Komutanlığına bağlı Birleştirilmiş Hava Harekât Merkezi (BHHM) harekat komutasında, 8 fırkateyn ve korvet ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığının harekât kontrolünde ve Kuzey Görev Grup Komutanlığı Taktik Komutasında görevlerini icra etmiştir.’ denildi.

Tatbikatta hava komuta kontrol ve Yakıt ikmal uçakları kullanıldı.

11 Haziran da akdeniz de gerçekleştirilen ‘Açık Deniz Eğitimi’ tatbikatı 2000 km uzunluğun da bir rota da gerçekleştirildi. Türkiye den libya açıklarına kadar uzanan rota da Hava Kontrol Komuta uçağı , Hava yakıt ikmal uçakları, Arama ve kurtarma uçakları da katıldı.