Türk Oyun Şirketi Peak Games Rekor bir ücretle satıldı.

Dünya mobil oyun pazarın da Ton Blast ve Toy Blast olarak bilinen oyunlarıyla dünya çapında popüler olan ve İlk kez ABD televizyonların da reklam veren istanbul merkezli türk şirketi Peak Games 1.8 Milyar$ ‘a ABD Merkezli Zygna tarafından satın alındı.

Peak’in Zynga tarafından satın alınmasıyla bugüne kadar yabancı bir firmanın Türkiye’den bir teknoloji şirketi için ödediği en yüksek miktara ulaşıldı. Yemeksepeti 2015 yılında Alman Delivery Hero’ya 589 milyon dolara satılmıştı, Çinli e-ticaret devi Alibaba Trendyol için 728 milyon dolar öderken Peak için toplamda verilen 1,8 milyar dolar bu satın almaların ederini katladı.

Satış sonrası açıklama yapan Bakan Berat Albayrak ise şunları söyledi:

Girişim ekosistemimiz güzel bir haberle parlıyor. Peak’ın satışı Türk ekonomi tarihinin en büyük şirket satışlarından biri oldu. dedi.

Zygna ilk kez bir türk şirketini satın almıyor.2018 yılın da yine İstanbul merkezli oyun şirketi Gram Game’s i 250 Milyon$ bir bedelle bünyesine katmıştı.

Alibaba 2018 yılın da Trendyol’u 728 Milyon$ bünyesine katmıştı.Zygna’nin 1.8 Milyar$ ile Peak Games’i kadronu katmasıyla , yakın zaman da en çok değerlenen şirket ünvanını eline alabilir.

Peak Games Ceo’su Sidar Şahin ;“Bu anlaşmanın en önemli yanı, imkansızın başarılabileceğini somut olarak ortaya koyması. Türkiye’de anne babalar çocuklarına inansınlar istiyorum. Sevdikleri işi sürekli ilerleyerek yaptıkları sürece, başarabileceklerine inansınlar. Çocuklar da gençler de kendilerinin başarabileceklerine inansınlar. Çünkü her şey inanmakla başlar.”  dedi.

Peak.com site girişi

https://peak.com/documents/press/Peak_Games_Basin_Bulteni_01062020.pdf