Ortak Wi-Fi ağı güvenliği nedir?

Ortak Wi-Fi ağı güvenliği nedir?

Bir çok siber güvenlik şirketleri, ortak kullanıma açık Wi-Fi ağlarına bağlanmadan önce gerekli önlemlerin alınması konusunda kullanıcılarını uyarıyor.Biz de ortak kullanıma açık Wi-Fi ağlarına bağlanmadan önce gerekli önlemleri sıraladık.

Son yıllarda Cep telefonların da hayatımıza girmesiyle internet kullanımı arttı. Ancak bu durum, bazı gizlilik endişelerini de beraberinde getiriyor.

Ortak kullanıma açık Wi-Fi ağları; havaalanları, cafeler veya istasyonlar gibi sıkça ziyaret edilen pek çok yerde karşımıza çıkıyor.

Ortak kullanıma açık ve şifresiz Wi-Fi ağları her ne kadar kullanıcılara cazip gelse de bu ağlar bazı güvenlik açıklarını da barındırabiliyor.

Hem güvenliği hem de gizliliği tehdit eden risklere açık olan bu tür ağlar, kullanıcıların hassas verilerini ele geçirmeyi amaçlayan sahte ağlar bile olabiliyor.

BİR ÇOK ORTAK AĞ KULLANICILARI GÖZETLER

Wi-Fi noktalarının çoğu, üçüncü kişilere satmak üzere kullanıcılar hakkında veri toplayan, gizlilik ve güvenlik açısından tehdit oluşturan bir bağlantı türüdür.Bu nedenle, birçok parolasız ve açık Wi-Fi ağı kullanıcıyı gözetler. Bu ağların çoğu ise Son Kullanıcı Lisans Anlaşması’nda açıkça belirtir.

PAROLA İLE KORUNAN AĞLARI TERCİH EDİN

Bir çok siber güvenlik uzmanı, bu ağlara hiç bağlanmamanın çözüm olmadığını, herkesin kullanımına açık Wi-Fi ağlarını güvenle kullanmanın da yolları olduğunu belirtiyor.

Tüm Wi-Fi bağlantılarına şüpheyle yaklaşın. Gördüğünüz herhangi bir Wi-Fi bağlantısının güvenilir bir kaynak tarafından oluşturulduğunu varsaymayın. Güvenilir bir kablosuz ağ bağlantısı olduğunu doğrulamaya çalışın. Parolayla korunan Wi-Fi ağları daha çok tercih edilmelidir.

“VPN KULLANARAK GÜVENLİĞİNİZİ ARTIRIN”

Ortak ve Parolasız ağlara bağlantınızı VPN üzerinden sağlayın. Ortak Wi-Fi ağlarına bağlıyken, belli başlı web sitelerini ziyaret etmeyin.

“ÖNEMLİ SİTELERE BİLGİLERİNİZLE GİRİŞ YAPMAYIN”

İnternet bankacılığı veya kredi kartı bilgilerinizi tutan alışveriş siteleri gibi; siber suçluların eline geçme ihtimali olan bilgilerinizi kullanarak giriş yapmanız gereken web sitelerini ziyaret etmemeye özen gösterin.