Orta irtifa Hava savunma füze sistemi Hisar-O Suriye de

Orta irtifa hava savunma Hisar-o suriyede

Türkiye’nin ilk Hava savunma sistemlerinden olan Orta irtifa Hava savunma füze sistemi Hisar-O Suriye de konuşlandırıldı.

Savunma Sanayi başkanı yaptığı açıklama da Orta irtifa Hava savunma füze sistemi Hisar-O ‘nun Suriye de konuşlandırıldığını açıkladı.

Savunma Sanayi Başkanı Prof.Dr. İsmail Demir “Menzil dolayısıyla HİSAR-O’nun daha etkili olacağı görüşü daha ağır bastığı için Suriye’de kaydırma yapıyoruz. Biz falanca sistemi şuraya koyduk, yarın kim gelirse vururuz demeyelim de herkes harekete geçeceği gün öğrensin” dedi.

Hisar-O Orta irtifa savunma sistemi nedir?

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın orta irtifa hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere  Aselsan ve Roketsan tarafından tasarlanan ve geliştirilen Orta irtifa Hava savunma füze sistemi Hisar-O nokta ve bölge hava savunması kapsamında tehdidin orta irtifada etkisiz hale getirilmesi görevini yerine getirebiliyor. HİSAR-O dağıtık mimaride, tabur ve batarya yapısında kullanılabiliyor.

25 KİLOMETRE MENZİLE SAHİP

HİSAR-O orta irtifa Hava savunma Sisteminin menzili 25 kilometre.HİSAR projeleri kapsamında; radar, komuta kontrol ve atış kontrol sistemleri Aselsan, füze sistemleri ise Roketsan tarafından geliştirildi.