Oort Bulutu kuşağı nedir

Oort Bulutu nedir

Oort bulutu, Güneş sistemini çevreleyen ve içerisinde milyonlarca kuyruklu yıldızın bulunduğu bir kuşaktır.

Oort bulutu kuşağı nedir sorusunun yanıtını vermeden önce, böyle bir kavramın ortaya çıktığına bakmamız gerekiyor.

1932 yılın da Estonya’lı astronom Ernst Öpik, uzun dönemli kuyruklu yıldızların Güneş sisteminin en dış kenarında yörüngede bir buluttan geldiğini ileri sürer. Ernst Öpik, uzaklarda bir yerde bir kuyruklu yıldız deposunun olduğundan ilk defa 1932 yılın da bahsetmiştir.

Güneş sisteminin varlığı boyunca, kuyruk yıldızların nereden geldiği tam olarak belirlenememiştir.

OORT BULUTU KUŞAĞI NEDİR?

Ooort bulutu kuşağı, Güneş’ten 300 milyar kilometre uzaktan başlayıp, 15 trilyon kilometre uzaklığa kadar giden ve tüm Güneş sistemini çevreyelen bir kuşaktır. Bu kuşağın içerisinde, milyonlarca kuyruklu yıldız olduğu tahmin ediliyor.

Oort bulutu kuşağı nedir sorusunu cevapladık, ancak bu kuşak oldukça uzak olduğundan hakkında hiçbir gözlem bulunmuyor. Oort bulutu tamamen varsayımlara dayanarak oluşturulan bir kavramdır.

Kuyruklu yıldızların yörüngeleri yakınından geçtikleri toplu yıldızlar tarafından değiştirilebilir. Güneşe en yakın yıldız olan Proxima Centauri‘nin yaklaşık 270 bin astronomik birim (1 astronomik birim: 149,5 milyon km) olduğunu düşünürsek, bu yıldız Oort bulutundan gelen kuyruklu yıldızların yönünü değiştirip Güneş sistemine doğru yönelmelerini sağlayabilir.

Bu özelliklerinden dolayı Oort bulutu, donmuş kuyruklu yıldızların deposu olarak da anılır.