Milyon dolarlık ventilatör anlaşması yapıldı

ventilatör ithalatı

Türkiye’nin en büyük savunma şirketleri arasında bulunan ASELSAN,tecrübelerini sağlık sektöründe de gösteriyor. Covid-19 sürecin de çalışmalarını sağlıkta arttıran ASELSAN,Uluslar arası sağlık A.Ş ile 31 milyon dolarlık vantilatör anlaşması imzaladı.

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü salgını ile mücadelede kullanılan en önemli tıbbi cihazlardan biri yoğum bakım mekanik ventilatör cihazlarıdır. Yaşamsal fonksiyonları destekleyen en önemli cihazlardan olan vantilatör cihazı, hastanın nefes alıp vermesine destek olarak kullanılmakta, bu işlevin yerine getirilemediği durumda ise solunum işlevini devralabilmektedir. Yoğun bakımlarda solunum yetmezliği sebebi ile yatan hastalara uygulanan tedavinin en önemli unsurlarındandır.

Dünyada artan ventilatör ihtiyacı

COVID-19 salgınını takiben tüm dünyada çok yoğun bir şekilde ventilatör ihtiyacı ortaya çıktı. Bununla birlikte cihazlarda kullanılan birçok bileşen için dünya genelinde oluşan talep kısa sürede karşılanamayacak düzeye yükseldi. Ülkelerin kendi ihtiyaçlarına öncelik verecek şekilde ventilatör cihazları ve kritik bileşenleri için ihracat yasağı ya da ihracat izni zorunluluğu gibi kısıtlamaları devreye sokmasıyla birlikte, cihazlar ve kritik bileşenleri yurtdışından tedarik edilemez hale geldi.

Yerli Ventilatör cihazı Biyovent üretilmişti.

Böyle bir ortamda, ASELSAN, BAYKAR, ARÇELİK ve BIOSYS firmaları yerli ventilatör cihazının ülkemize kazandırılması için iş birliği yaparak yoğun çaba harcadı. ASELSAN, BIOSYS firmasının prototip seviyedeki cihazının donanım ve yazılım tasarımının birkaç hafta içinde iyileştirilmesine ve üretilebilir seviyeye ulaştırılmasına büyük katkı sağlayarak yurt dışından tedarik edilemeyen kritik bileşenlerin yerli olarak tasarlanıp üretilmesini gerçekleştirdi.

ASELSAN Sağlıkta Emin Adımlarla İlerliyor

ASELSAN, yaşam destek cihazları alanı başta olmak üzere medikal görüntüleme,tanı cihazları konusunda ülkemizin ithalat bağımlılığını asgari düzeye indirmek ve faaliyet gösterdiği tüm alanlarda olduğu gibi sağlık alanında, yerli ve milli teknolojileri hayata geçirmek için hiç durmadan çalışmaya devam ediyor.Daha önce yayınladığımız Türkiye’nin Yerli ve Milli solunum (Ventilatör) cihazlari yazımızı okuyabilirsiniz.