Milli Füzeler Bozdoğan ve Gökdoğan Akıncı da kullanılacak

Türkiye’de tubitak sage tarafından geliştirilen %100 milli olan havadan havaya Bozdoğan ve Gökdoğan füzeleri, Baykar savunma tarafından geliştirilen ve yine %100 yerli İnsansız hava aracı Akıncı da kullanılacak.

Türkiye’nin milli teknoloji hamlelerinden olan Havadan havaya GÖKTUĞ ve İnsansız hava aracı (siha) Akıncı güçlerini birleştiriyor.

Baykar savunma Teknik müdürü Selçuk bayraktar Twitter’dan yaptığı açıklama da yüzde yüz yerli füze GÖKTUĞ un akıncıda kullanılacağını açıkladı. ilk defa bir insansız hava aracı havadan havaya bir füze kullanacak.

GÖKTUĞ ‘un iki farklı modeli bulunuyor.

Bozdoğan ve gökdoğan

Bozdoğan – Görüş İçi Hava Hava Füzesi ve Gökdoğan – Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi her iki füzede de kızılötesi başlık bulunuyor. Her iki füze’nin de aktif radar arayıcı özelliği var.

Üstün manevra kabileti


Bozdoğan ve gökdoğan Türkiye’nin havadan havaya ilk milli füzeleri olarak biliniyor. Tamamen özgün tasarıma sahip iki füzenin de üstün manevra kabiliyeti sayesin de hedefleri vurma başarışı oldukça yüksek.akıllı güdüm başlığıyla at-unut seçeceğiyle öne çıkan füzeler Akıncı’ya havadan havaya yakın muhabere desteği sağlayacak.

Bir cavanoz.com Haberi