İphone ve ipad’in gizli özellikleri

İphone ve ipad’in gizli özellikleri burada
iphone kullanmanın en büyük yararlarından birisi 6 yıllık güncellemelerini telefonunuza veya ipad’nize alabilmektir.Apple uzun süre telefon ve tabletinize yazılım desteği veriyor.ister iphone 11 pro’nuz olsun,ister iphone 7′ niz olsun.eğer bir ios 13 sürümüne sahipseniz size iyi bir haberimiz var.Sizin için iphone ve ipad gizli özelliklerini tanıtacağız.

Apple ios 13 sürümü ile birlikte telefon ve tabletlere bir çok özellik kazandırdı.Bunların başında Karanlık Mod , iyileştirilmiş haritalar,ses paylaşımı,Pil sağlığı gibi özellikler bulunuyor. işte iphone ve ipad gizli özellikleri

PİL SAĞLIĞI

Düzenli olarak şarj edemediğimiz iphone ve ipad’lerin zamanla pillerine zarar verebiliriz. ios 13 ile gelen en büyük özelliklerinden biri ise telefonunuz veya tabletiniz, sizin şarj alışkanlığınızı öğrenerek pilin hemen %100 şarj olmasını önleyerek pilinizin ömrünü uzatmaya yardımcı olabiliyor.

Uyurken normalde bir gece şarj ederseniz, Optimize Edilmiş Pil Şarjı, iPhone’unuzun pilini gecenin çoğunda % 80’de tutar ve alarmınız çalmadan hemen önce son 20% şarj işlemini bitirir. Bu işlem telefonunuzun pil sağlığı için çok önemlidir.

Bu özelliği kullanmak için Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı>iyileştirilmiş pil şarjı bölümüne gidin ve açın.

Yeni Kaydırma Çubuğu

İphone veya İpad’niz de safariyi kullanırken ekranın sağ tarafında bir Kaydırma Çubuğu görünür.Sayfayı hızlıca aşağıya indirmek için sağ tarafta görünen araç çubuğundan tutarak sayfanın istediğimiz yerine rahatlıkla gidebilirsiniz.

BELGE TARAYI KULLANIN

İphone ve İpad’nız da yenilenen dosyalar uygulaması ile belgelerinizi basit bir şekil de tarayabilirsiniz.Aslında bir çok uygulamayı AppStore de bulabilirsiniz. İos 13 ile gelen bir başka özellikte ek ayrı bir belge tarama programı kullanmadan belgelerinizi dosyalar uygulamasında ki belge tara sekmesiyle yapabilirsiniz.Dosyalar uygulamasını açın, Gözat sekmesini seçin, sağ üst köşedeki üç noktalı simgeye ve ardından Belgeleri Tara’ya dokunun hepsi bu kadar

iMessage ile Mesajlarınızı kolayca arayın

Teknoloji devi Apple yeni sürümle beraber artık mesajlarınız içerisin de aradığınız herhangi bir kelimeyi veya mesajı çok hızlı bir şekil de karşınıza çıkartıyor.Kullanmak için Mesajlarınızı açın Arama sekmesine arayacağınız kelimeyi yazın. Hepsi bu

Telefonunuzu sesiniz ile Yönetin

Apple‘ın kendi uygulamalarında bir arama çubuğu bulduğunuz her yerde, artık en sağ tarafta bir mikrofon olduğunu fark edeceksiniz. Arama kelimenizi yazmak yerine sesle arama yapmak için mikrofon‘a dokunun. Ayarlar, Posta, Mesajlar ve Bugün Görünümü gibi uygulamalar, yeni sesli arama seçeneğini bulabileceğiniz örneklerden sadece birkaçı.

Fotograflarınızdan konum bilgisini çıkartıp Kolayca paylaşın

Artık fotoğraflar uygulamasından konum bilgisini çıkartarak kolayca paylaşabilirsiniz. daha önce ftoğraf uygulamasından resim paylaşıldığın da konum bilgiside karşı tarafa gidiyordu. Apple ios 13 sürümüyle buna son verdi.Artık tek tıkla konum bilgisi yok edebilirsiniz.

Yapmak için Fotoğraflar uygulamasını açın göndereceğiniz fotoğrafı seçin.Seçenekler den bu özelliği kapatın.

iCloud fotoğraf paylaşımı

Çok sayıda fotoğraf veya uzun bir video paylaşırken, Apple her şeyi otomatik olarak iCloud‘a yükler ve göndermeniz için paylaşılabilir bir bağlantı oluşturur. Veri kullanımınızı azaltmaya çalışıyorsanız kullanışlı bir özelliktir, ancak dosyaları göndermek istiyorsanız da can sıkıcı olabilir. Mesajlar yoluyla göndermek için bazı fotoğraf ve videoları seçmek dışında bir şey yapmanız gerekmez

 Yeni ses seviyesi göstergesi

İos kullanıcılarının en müzdarip olduğu bir konu olan ve Android tarafın da çoktan çözümlenmiş ses göstergesi,İos yeni sürümüyle düzeltildi.Artık Bir video izlerken veya müzik dinlerken ekranınızın ortasında büyük bir simge yerine artık telefonunuzun köşesin de göreceğiniz ses düzeyi simgesi çok hoşunuza gidecek.

iMessage ve FaceTime, Çift SIM desteği kazanıyor

Eğer telefonunuzu iş telefonu gibi kullanıyorsanız size yeni ios ile yeni çözüm bulunmuş durum da henüz ülkemiz de kullanılmayan e-sim ile beraber FaceTime ve iMessage özelliklerini iki ayrı telefon numarası ile gerçekleştirilebilecek.

AppStore Güncelleme ekranından uygulamaları silin

iPhone veya iPad’inize yüklediğiniz eski uygulamaları silmekten hep üşenmişizdir.Artık uygulamaları güncelleme ekranın dan da silebilirsiniz.Bu saye de bir uygulamayı güncelleme ihtiyaçı duyduğumuz da diğer uygulamarı bu ekran üzerinden silebileceksiniz.

İpad’e mause bağlayın

İpadOs 13.4 den itibaren ipad’e Mause bağlayabiliyoruz.Bir Mause (fare) ipadimize bağlayabilmek için Bluetooth kullanılıyor.Bunu yapabilmek için Ayarlar > Genel > Fare / İzleme Dörtgeni’nde özelleştirin

Daha önce yayınladığımız İphone kullanıcılarının işine yaracak ayarları buradan gidebilirsiniz.