iphone sahibi herkesin yapması gereken 8 ayar

iphone kullanıcılarının işine yaracak 8 ayarı sizler için derledik.Bu ayarlar sayesin de iphone cihazınızı daha işlevli kullanacaksınız.

1.Rahatsız etmeyi açın

Rahatsız etme özelliği iphone kullanıcılarının kullanmadığı uygulamaların başına geliyor. Bir gece ansızın gelen bildirim sesleri, cevapsız aramalar, Uykusu hafif olanlar için bir kâbus, Eğer uykunuz hafif ise ve geceleri rahatsız edilmek istemiyorsanız mutlaka rahatsız etme kullanın.

Rahatsız Etme özelliği, aygıtınız kilitliyken aldığınız aramaların, uyarıların ve bildirimlerin sessiz olmasını sağlar. Ayrıca Rahatsız Etme özelliğini zamanlayabilirsiniz ve belirli kişilerden gelen aramalara izin verebilirsiniz.

2.Okumayı kolaylaştırın.

Ülkemiz de gözlük kullanan ve yakın uzağı tam seçemeyen iphone kullanıcılarının sayısının bir hayli çok olduğunu tahmin ediyoruz. İphone’nun yazı tipini ve boyutunu değiştirebiliyor.

Ayarlar uygulamasını açın ve Ekran ve Parlaklık > Metin Boyutu’na gidin ve yazı tipi boyutundan memnun kalıncaya kadar kaydırıcıyı kullanın. 

3.Touch ID’ye daha fazla parmak ekleyin

Geçtiğimiz günler de iphone yeni modeli iphone se’i piyasaya sürmüştü. Ülkemizde de hala eski iphonelar kullanılmak ta iphone 5,iphone 5s, iphone 6 ,iphone6 , iphone 6s , iphone 7 vs  Touch ID’ye ne kadar çok parmak eklerseniz, o kadar iyidir. Bazı kullanıcılar App Store den parmak izi onayıyla yanlışlıkla istemedikleri uygulamalara abone oluyor ve uygulama satın 2 veya 3 parmak tanıttığınız da bu sorunun önüne geçmiş oluyoruz.

Ayarlar > Touch ID ve Parola >> PIN kodunuzu girerek parmak izi ekleyin

4.Maske mi kullanıyorsunuz! Face ID Farklı bir görünüş seçeneğini kullanın

Dünyayı kasıp kavuran covid-19 pandemisi doğal olarak maske kullanımını da arttırdı.iphone kullanıcıları telefonun ekran kilidini açmakta zorlanır hale geldi. İşte tam da bu soruna bir çözümümüz var. FACE ID alternatif görünüm ile bu sorunun önüne geçiyor.

Ayarlar > Face ID & ParolaFarklı bir görünüş ayarla ve yüzüne tekrar tanıtın 

5. Daha uzun pil ömrü için otomatik parlaklığı devre dışı bırakın

İPhone’unuzun ekran parlaklık düzeyinin pil ömrü üzerinde büyük etkisi var. Varsayılan olarak iOS, ortam sensörünün algıladığı ışığa bağlı olarak ekranın parlaklığını otomatik olarak ayarlar. Ancak bunu elle ayarlamak istiyorsanız otomatik parlaklığı devre dışı bırakabilirsiniz. Yani parlaklık seviyesini ne ayarlasanız, tekrar ayarlayana kadar aynı kalır. 

Ayarlar > Erişilebilirlik > Ekran & Metin Boyutu ve Otomatik Parlaklık 

6.Koyu Mod kullanın

iOS 13’ün pil ömründen tasarruf sağladığı kanıtlanmış özel karanlık modunu kullanabilirsiniz. Karanlık mod, uygulamalardaki tüm beyaz arka planları, çoğu zaman siyah olmayan bir arka plana dönüştürür. Buna karşılık, daha koyu renkler sayesinde telefonunuz pil gücünden tasarruf edebilirsiniz.

Ayarlar > Ekran & Parlaklık> Karanlık modu seçme

7. Gizlilik ayarlarınızı düzenleyin

İlk kez bir telefon ve bir uygulama kurduğunuzda fazlasıyla izin ister. Uygulamayı kullanabilmeniz için her şeyi onaylama alışkanlığından vazgeçmek gerekir, birkaç dakikanızı ayırın ve gizlilik ayarlarınızı gözden geçirin ve hangi uygulamanın neyi görebileceğine veya göremeyeceğine siz karar verin. Bu güvenliğiniz için çok çok önemlidir.

8. Kontrol Merkezi’ni kullanın

Kontrol Merkezi iphone kullanıcıları için büyük bir kolaylıktır. şarkıları hızlı bir şekilde değiştirmek, uçak modunu açmak, Wi-Fi’ye bağlanmak, hücresel veriyi kapatmak gibi, fakat kontrol merkezi bir çok işlemi daha hızlıca yapabilirsiniz. Mesela ekran kaydınızı alabilir, Kronometreyi çalıştırabilir ve bir çok özelliği kullanabilirsiniz.

Ayarlar>Denetim Merkezi >Denetimleri Özelleştir.

Umarız işinize yarayacak bir makale olmuştur. Tekrar bekleriz ?