iPhone pil değişimi ne zaman yapılmalı?

iPhone pil değişimi ne zaman yapılmalı?

Günümüz de kullandığımız telefonların pil teknolojileri uzun süreler kadar yetebilecek seviye de değil,Durum böyle olunca kullandığımız iPhoneların pilleri 1-2 yıl sonra eskiyebiliyor ve eski performansını vermeyebiliyor.Peki iPhone pil değişimi ne zaman yapılmalı?

Apple,halihazır da telefonların da Lityum iyon pil teknolojisini kullanıyor. Apple telefonlarında kullanılan piller için bir ömür biçmiş durum da bu ömür de 1-2 yıldır.Zamanın da değişmeyen piller telefonunuzun performansını ciddi derece de etkiliyor.

Lityum Pil nedir ?

Eski nesil pil teknolojileri ile karşılaştırıldığında lityum piller daha hızlı şarj oluyor, uzun süre dayanır ve küçük boyutta daha fazla pil ömrüne olanak sağlayan yüksek bir güç yoğunluğuna sahiptir. Şarj edilebilir lityum teknolojisi şu anda aygıtınız için en iyi teknolojiyi sunar.

iPhone Pil’i ömrü azaldığın da ne gibi sorunlar yaşanır?

iPhone telefonlarda pil sağlığının azalması sonucunda çeşitli problemler ortaya çıkabiliyor. Bunlar arasında ilk olarak göze çarpan ise kullanıcıları zor duruma düşüren şarj tutmama sorunudur. Çünkü şarjın artık uzun süre gitmemesi ve aniden bitmesi gibi pek çok farklı sorun gündeme gelebiliyor. Bu durum özellikle Ayarlar – Pil sağlığı menüsünde iphone pil sağlığı servis uyarısının alınması ile daha ciddi boyutlara ulaşabiliyor. Aşağıda Pil sağlığının kötü olmasın da karşınıza çıkacak olası sorunları derledik.

 • Uygulamaların başlatma hızı azalır
 • Arka Aydınlatma da sıkıntılar yaşanabilir
 • Telefonunuzun hoparlörlerin de performans düşüklüğü olabilir
 • Bazı uygulamalar da takılma,kasılma kaçınılmaz olur
 • Pil’in ömrünün sonuna doğru Kamera flaşı çalışmayabilir
 • Arka Plan da çalışan uygulamalar çalışmıyor olabilir
 • Hücresel veride sıkıntılar olabilir
 • Fotoğraf ve Video çekiminde sıkıntılar yaşanabilir
 • Konum doğruluğunu etkiliyebilir

Peki iPhone Pil Sağlığı kaç olmalı?

Pil sağlığı Telefonunuz için olmaz sa olmazlar arasındadır.Yapılan araştırmalara göre pil sağlığının %80 sınır olduğu belirtilmektedir.Telefon sağlığının %80 ‘nin altına düşmesi telefonunuz da yukarıda açıkladığımız hataları almaya başladığınız anlamına gelebilir. Birçok yöntem ile pil sağlığınızı arttırmak için yöntemler deneseniz de bu yöntemler tam anlamıyla telefonunuzun eski günlerine dönmesine olanak sağlamayacaktır.

Orjinal Pil mi? Yoksa Yan sanayi Pil mi?

Orijinal ve yan sanayi pil arasındaki fark öncelikle batarya performanslarına bakmak doğru olucaktır. Çünkü orijinal pil ile yan sanayi pil arasındaki en bariz farklardan biri pil performansları olarak karşımıza çıkıyor. Orijinal piller yan sanayi pillere göre her zaman için daha yüksek bir performans sağlamaktadır.

Orijinal ya da orjinale yakın piller ile yan sanayi piller arasında pek çok açıdan fark olduğunu söylemek mümkün. Orijinal piller her şeyden önce güvenli bir kullanım sunmaktadır. Telefon ve kullanıcı sağlığı açısından tehlike arz etmezler. Bu nedenle üretici firmalar da başta olmak üzere uzman servisler orijinal piller kullanımını tavsiye eder. Şimdi, orjinale en yakın piller ile yan sanayi piller arasında ne gibi farklar vardır? Bunlara bakalım.

 • Orijinal piller ile yan sanayi piller arasındaki en bariz fark kullanım süresi olarak karşımıza çıkmaktadır. Genelde orjinal ya da orjinale en yakın piller yan sanayi pillere göre daha uzun ömürlüdür.
 • Bunun yanında orjinal pillerin şarj süresi yan sanayi pillere göre daha uzundur ve günlük kullanım sırasında kolay kolay sıkıntı çıkarmazlar.
 • Orjinal piller yan sanayi pillere oranla daha güvenli bir kullanım sunmaktadır. Yan sanayi piller de patlama ya da şişme gibi durumlar çok sık görülmektedir.
 • Telefonda diğer akşamların zarar görmemesi adına orjinal ya da orjinale yakın pil kullanımı tavsiye edilmektedir. Çünkü yan sanayi pillerin telefonda bulunan diğer donanımlara zarar verme ihtimali yüksek.
 • Orjinale en yakın piller de kullanım sırasında şarj yüzdesi ani düşüşler yaşamaz. Ancak yan sanayi piller de bu sorun çok sık görülmekte ve şarj ile ilgili sorunlar yaşanmasına neden olmaktadır.
 • Diğer yandan orjinal piller yan sanayi pillere göre genel olarak daha kısa sürede şarj olurlar. Yan sanayi piller ise bunun tam tersine daha yavaş şarj olur ve Pilin dolması için daha uzun süre beklenmesi gerekir.
 • Orjinal pillerin şarj yüzdesi yüksek seviyelerden düşük seviyelere hızlı bir şekilde düşüş yaşamazlar. Ancak yan sanayi Pillerin şarj yüzdesi bir anda düşebilir ve bunun sonucunda ise telefon aniden kapana bilmektedir.

Pil değişimi işin Apple yetkili servise buradan randevu alabilirsiniz.

iPhone Garanti Sorgulama Nasıl YapılırAirPods pil durumu nasıl öğrenilir.