iOS 14 hangi özellikler var? işte tahminler

ios 14 ne gibi özellikler gelecek

Bu yıl Korona virüs gölgesin de gerçekleştirilecek olan Apple’in yıllık geliştirici konferansı WWDC, de iOS 14 sürümü hakkında detaylı bir açıklama bekleniyor.Apple bu lansman da büyük bir güncellemeyi tanıtacağı söylentileri heyecan yaratıyor.Sizin için iOS 14 ‘ de gelebilecek özellikleri derledik.

Son birkaç ay içinde, bir çok Apple söylentisi var ve bu söylentiler gerçek olup olmadığı bilinmiyor.Fakat iOS 14 sürümünün telefonlara ne gibi özellikler getireceğini bilemesek de Apple’in yeni iOS sürümü hakkın da bizi heyecanlandıracak bir çok söylenti var

Lansman Tarihi

Korona virüs nedeniyle bir çok Lansman ertelendi.Her şey yolun da giderse Apple iOS 14’ü 24 haziran 2020 da WWCD 2020 de tanıtacak.Fakat bu yıl yapılacak olan lansman korona virüs nedeniyle ertelenme durumu olabilir. Apple henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Ekran güncellemeleri

Apple iOS 14 sürümü ile beraber ekran da değişikliğe gidebilir.9to5Mac haberine göre Apple ızgara görünümün yanına listeleme görünümü getirebilir.

Varsayılan Uygulamaları değiştirme

Apple Haritalar ,Apple Music gibi uygulamarını her zaman varsayılan uygulaması olarak tanımlamıştır. Fakat iOS 14 ile beraber üçüncü parti yazılımlar Google Haritalar, Spotify gibi uygulamaları varsayılan olarak atayabilme seçeneğini sunabilir. Mesela Apple haritalar yerine Google Haritalar , Apple Music yerine Spotify ,Safari yerine Chrome gibi…

Mesajlar da Mention özelliği

Apple’in mesajlaşma özelliği olan imessage uygulamasın da , WhatsApp ve diğer uygulamalar da olduğu gibi @ simgesi ile etiketleme veya bahsetme özelliğinin geleceği söylentileri mevcut. Diğer uygulamalar da ise yeni Emoji görsellerinin yeni iOS ile geleceği söylentileri var

Çoklu görev özelliği

Apple iPad de kullandığı çoklu görev özelliğini yeni iOS 14 de deneyebilir.Apple’a yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre yeni sürüm de iPad de kullanılan çoklu görev desteğinin iphone lar da kullanacağı yönün de bir söylenti var.

Safari Yenilikleri

Safari de kelimeler ve hücreler otomatik olarak çevirebiliyordu. fakat Google Chrome gibi tüm sayfayı dilden dile çevirme özelliği bulunmuyordu. Yeni iOS 14 ile birlikte çeviri desteğinin geleceği hakkında söylentiler bulunuyor.

Yeni Fitness uygulaması

Apple yeni sürümle beraber yeni bir egzersiz uygulamasını test ettiği söyleniyor.www.macrumors.com un yayınladığı habere göre Apple yeni fitness uygulamasını yayınlanacağı ve bu uygulamanın Apple Tv ve Apple Watch ürünlerinde de aktif olacağı sızdırıldı.

Arttırılmış gerçeklik uygulaması

Apple bir kaç yıldır üzerinde çalıştığı Apple Glass üzerin de çalıştığı bildiriliyordu. iOS 14 sürümü ile beraber Apple, arttırılmış gerçeklik üzerin de çalıştığı tahmin ediliyor.

Diğer Apple haberlerimiz için tıklayın.