instagram’ın açığını bulan gençler’e instagramdan şok ödül

Instagram’da buldukları açık sayesinde mavi tık alan ünlü isimlerin kimlik bilgilerine erişen gençler, büyük umutlarla açığı bildirdikleri Instagram’ın 5 bin lira ödül teklifi ile hayal kırıklığına uğradı.

Mavi tik alan Kullanıcıların T.C kimlik bilgilerine erişildi.

İstanbul’da yaşayan 20 yaşındaki Hüseyin Çoban, bir gün hesabının mavi tik olması için ayarlar sekmesinden hesap doğrulamaya başvurdu. Fakat Instagram tarafından reddedildi. Birçok ünlünün hesaplarında gözüken mavi tike, sahip olmak isteyen Çoban, 17 yaşındaki arkadaşı Arda Kılıç’tan yardım istedi. Yazılıma meraklı olan Kılıç, Instagram web üzerinden yaptığı araştırmalar sonucu mavi tik ile doğrulanan hesapların TC kimlik numaralarına erişti. Bu açığı fark eden gençler Instagram ile iletişime geçerek bu açığı anlattıkları bir mail attı. Maile dönüş yapan Instagram ekibi, 2 Türk gencine teşekkür ederek gençleri 750 dolar ile ödüllendirdi. Fakat gençler Türk Lirası ile yaklaşık 5 bin TL’ye karşılık gelen bu miktarı az bularak kabul etmedi. Bu açığın art niyetlilerin eline geçmesi konusunda uyaran gençler, Instagramın yeni güncelleme ile bu açığı kapatacağını söyledi.

“MAVİ TİKLİ TÜM HESAPLARIN TC KİMLİK NUMARASINA ULAŞABİLİYORUZ”

Instagrama mavi tik başvurusu yapmak isterken güvenlik açığını bulan 20 yaşındaki Hüseyin Çoban, “Instagramda mavi tik başvurusu yapacaktım. Mavi tik normalde ünlülere veriliyor fakat ben daha önceki girişimlerimle ulusal basında yer aldığım için başvuru gönderdim. Ayarlar kısmından hesap doğrulamadan yaptım başvuruma web sayfasından ret cevabı geldi. O ret ile araştırma yapıp ınstagramın açığını bulduk. O açıkla mavi tikli tüm ünlülerin TC kimlik bilgilerine ulaşabiliyoruz” diye konuştu.

Daha önce Apple’ın açığını bulmuştu

Hüseyin Çoban daha önce de Apple ‘ın açığını bulmuş Apple tarafından kendisine verilen 300 TL lik ödülü ger çevirmişti.