Covid-19 ilaçı Favicovir yerli olarak üretildi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, koronavirüse karşı kullanılan Favicovir isimli ilacın yerli imkanlarla üretilmeye başlandığını açıkladı.

2020 yılının en önemli gündemini oluşturan şüphesiz koronavirüs (covid-19) , Tüm dünyayı etkileyen virüs belasına bir ilaç ve aşı üretilememesi işleri daha da zor hale getirmekte.

Tübitak önderlik ediyor

Bir çok gibi Türkiyede de koronavirüs ilaç ve aşı geliştirmeleri devam ediyor, Tübitak önderliğin de devam eden ilaç geliştirme çabaları son hızla devam ediyor. Uluslararası bir çok ülke virüse karşı ilaç ve aşı çalışmaların da henüz tam bir sonuca varmış değil.

Ülkemiz de devam eden ilaç çalışmaları hakkın da bilgi veren Sanayi ve Teknoloji bakanı Mustafa Varank dan önemli bir açıklama geldi.Salgının ilk çıktığı Çin de yapılan deneyler de virüse bir nebze iyi gelen Favicovir isimli ilaç yerli imkanlar ile üretildi ve ihraç edilecek.


Bakan açıkladı ihraç edilecek

Bakan Varank tarafından yapılan açıklamalarda Favipiravir isimli ilacın COVID-19’a karşı aktif olarak kullanıldığı ifade edildi. Bu ilacın yerli sentezinin de çok önemli olduğunu belirten Varank, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ilacın hemen ruhsatlandırılması talimatını verdiğini söyledi. İlacın ruhsatlandırma işlemi tamamlandıktan sonra Favicovir, hem Türkiye’de kullanılacak hem de yurt dışına ihraç edilecek.