Apple iPhone sahiplerine 25 dolar ödeyecek

Apple’a açılan bilinçli yavaşlatma davasında karar açıklandı. Eskiyen iPhone modellerini yavaşlatan Apple, bu durumdan mağdur olan iphone kullanıcılarına 25 dolar ödeme yapmayı kabul etti.

Apple, bataryası zayıflayan iPhone modellerini bilinçli olarak yavaşlattığını kabul etmesinin, ardından onlarca soruşturma ve davayla karşı karşıya kaldı.

Batterygate isimle anılan davada beklenen karar açıklandı. Apple mahkeme ile anlaşarak kullanıcılarına 500 milyon dolar  ödeme yapmayı kabul etti. Artık iPhone kullanıcıları Apple’dan 25 dolar tazminat alabilecek.

Apple’dan tazminat talebinde bulunabilmek için kasten yavaşlatılan iPhonelerden birine sahip olmak gerekiyor. Şirketin bilinçli bir şekilde yavaşlattığı modellerin tam listesi ise şu şekilde:

iOS 10.2.1 veya sonraki Sürümler

  1. iPhone 6
  2. iPhone 6 Plus
  3. iPhone 6s
  4. iPhone 6s Plus
  5. iPhone SE

iOS 11.2 veya sonraki sürümler

  1. iPhone 7
  2. iPhone 7 Plus
İphone garanti sorgulama nasıl yapılır

Kimler Tazminat Alabilir

Apple dan Tazminat alabilmek için her şeyden önce Amerika‘da yaşıyor olmanız gerekiyor. Amerikalı kullanıcılar için iade süreciyle ilgili bilgilerin yer aldığı bir web sitesi kullanıma açıldı.

Türkiye‘deki iPhone kullanıcıları ise şu an için Apple’dan 25 dolar tazminat talebinde bulunamıyor. Bu arada şirketin 500 milyon dolar ödeme yapmayı kabul ettiğini hatırlatalım. Yani tazminat talebinde bulunan kişi sayısı fazla olursa 25 dolarlık tazminat miktarı da düşebilecek.