Akıllı Telefonunuzu servise götürmeden önce yapmanız gerekenler

Akıllı Telefonunuzu servise götürmeden önce yapmanız gerekenler

Çeşitli arızalar nedeniyle cep telefonlarını yetkili servislere ya da tamircilere götürenler, gizlilik sorunlarıyla karşılaşabiliyor. Bunun önüne geçebilmek için ne yapmanız gerektiğini anlattık.

Günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan Cep telefonları, birçok kişisel verimizi de barındırıyor.Bu nedenle kullandığınız cep telefonların başkasının eline geçmesi; özel yazışma, fotoğraf ve videolar gibi dosyaların tehlikede olduğu anlamına gelebiliyor.

Herhangi bir arıza durumunda cep telefonlarını yetkili servislere ya da tamircilere verenler, özel dosyalarının ve bilgilerinin üçüncü kişilerin eline geçmesi konusunda endişe yaşıyor.

Bu tarz olumsuzluklardan kaçınmak için tuş kilidi ya da parmak izi kilidi koymak, telefondaki dosyaları silmek gibi tedbirler alırken, bu tarz tedbirlerin daha bilinçli olarak alınması gerektiği apaçık ortada…

AKILLI TELEFONLARINIZI YETKİLİ SERVİSE GÖTÜRÜN

Akıllı Telefonların, yetkili servise götürülmesinin siber güvenlik açısından oldukça önemli

Yetkili servise değil de herhangi bir tamirciye götürdüğünüzde, telefonunuzu kime emanet ettiğinizi bilmiyorsunuz. Herhangi bir olumsuzluk durumunda, daha sonra geriye giderek o kişileri orada bulmak kanuni açıdan oldukça zor.

Çoğu zaman ya çalışan kişilerin ya da telefona yapılan işlemlerin kayıtları tutulmayabiliyor. Dolayısıyla, telefona bir siber saldırı gerçekleşirse kanuni olarak bir şeyler yapılması çok zorlaşıyor. Yetkili serviste de böyle bir şey olabilir mi? Olabilir. Ancak kimin nasıl bir işlem yaptığı daha kolay tespit edilebilir.

DOSYALARI SİLİN VE HAFIZA KARTINI ÇIKARIN

siber saldırıdan korunmak için telefonu servise götürmeden önce yapılması gereken en önemli şeyin, her türlü dosyanın yedeklenip, SD ve SIM kartlarının çıkarılması gerekiyor.Cep telefonlarının hemen hemen hepsine SD kart takılabiliyor. Biz gerek telefondaki kişiler olsun gerek çekilen fotoğrafların ve diğer tüm bilgi ve dosyaların SD kartta tutulmasını öneririz.

Dolayısıyla telefonunuzu teslim etmeden önce hem SIM hem de SD kartınızı çıkarttığınızda telefonunuzun içinde erişilebilecek bir şey kalmamış olur. Ancak bazı modellerde SD kart takılamıyor. Böyle durumlarda da dosyaların, fotoğrafların ve diğer her şeyin bir yedeğinin alınması gerekiyor.

Bunları, bilgisayar ya da bluetooth üzerinden yedekleyebilirsiniz. Servise verirken de yedekleme işleminden sonra dosyaları silebilirsiniz.

SİLİNEN DOSYALARINIZ GERİ GETİRİLEBİLİR

Cep telefonundan silinen dosyaların geri getirilmesinin teknik olarak mümkün.Bunlar telefon listesi olabilir, çekilen fotoğraflar olabilir, her türlü dosya olabilir. Kalıcı olarak silmek için, çeşitli yazılımlar var. Onların kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

Bunları telefonunuza indirebilirsiniz. Kullandığınız telefon tipine göre bunları ya ücretsiz olarak ya da düşük bir ücret karşılığında indirebilirsiniz. Telefonunuzu dosyasız tutmak, telefon hijyeni açısından oldukça önemlidir.

KİLİT VEYA ŞİFRE KOYMAK ÇOKTA GÜVENLİ DEĞİL

Cep Telefona tuş kilidi ya da şifre koyarak alınan önlemlerin bir anlam ifade etmediğini belirtmek isteriz. Yetkili servisler zaten teknik olarak bunları aşabilir. Aşmasa dahi, tamir aşamasında bir test gerekebilir ve bu durumda telefonu açmak zorunda kalabilirler. Dolayısıyla siz tuş kilidi koysanız dahi, size tuş kilidinin ne olduğunu sorarlar ve yine açmak durumunda kalırsınız. Bunlar etkili bir önlem değil.