15 adım da cep telefonu güvenliği

cep telefonu güvenliği

15 adım da cep telefonu güvenliği adlı yazımız da Telefonunuzu nasıl güven de tutabilirsiniz bunu açıklayacağız.Unutmayın; Telefonunuzdaki şifreler, veriler, fotoğraf, videolar, mesajlar ve her veri bilgisayar korsanların iştahını kabartıyor.

1- Kullanmadığınızda telefonunuzu daima kilitleyin . Cihazınızda Dokunma Kimliği veya Yüz Tanıma özelliğini ayarlayın ve benzersiz bir PIN veya desenle yedekleyin.

2- Üçüncü taraf sitelerden uygulama indirmeyin . Siber suçlular, insanları cihazlarına kötü amaçlı yazılım veya casus yazılım indirmeleri için kandırmak için “sahte” uygulamalar oluşturur. Yalnızca Google Play veya iTunes‘daki resmi uygulamaları kullanın.

Hızlı şarj istasyonlarına dikkat edin

3- Acil bir durum olmadıkça şarj istasyonlarından kaçının. Hackerların “ meyve suyu krikosu ” olarak bilinen dolandırıcılıklarda sahte şarj istasyonları kurdukları bilinmektedir . Taktıktan sonra, telefonunuzun verilerine erişebilir veya cihaza kötü amaçlı yazılım yükleyebilirler

4- Hızlı tempolu dünyamızda, evden uzakta iken en uygun internet bağlantısını aramak cazip gelebilir. Herkese açık Wi-Fi ağlarına bağlanırken dikkatli olun . Siber suçlular, görünüşte güvenilir, “parodi” ağlarından birine bağlanırsanız etkinliğinize erişebilir ve izleyebilirler.

Kimlik avı saldırılarına dikkat

5- Gönderenin size tanıdık geldiğini düşünseniz bile, e-posta bağlantılarını açmaktan kaçının. Akıllı telefonlar, bilgisayarlar kadar virüslere karşı da hassastır. Kimlik avı saldırıları yaygındır ve kötü amaçlı yazılımların % 90’ı e-posta yoluyla gönderilir.

6- Sahip olduğunuz her hesap için farklı bir şifre kullanın ve bunları tarayıcınıza kaydetmeyin. Tüketicilerin yarısından fazlası, ticari ve kişisel hesaplardaki şifreleri yeniden kullanıyor. Bunun yerine şifre yöneticisi kullanın ve kullanmadan önce şifre gücünüzü test edin.

7- Akıllı telefonunuzu daima yedekleyin. Mobil cihazınız kaybolur, çalınır veya imha edilirse kişilerinizin, resimlerinizin, uygulamaların ve e-posta verilerinin güvende olduğundan emin olun. Verilerinizin buluta yedeklenmesi için telefonunuzu senkronize ettiğinizden emin olun.

8- Apple kullanıcıları iPhone’umu Bul özelliğine sahipler ve Android kullanıcıları cihazın son bilinen konumunu görmek için Cihazımı Bul özelliğini etkinleştirebilir. Her iki özellik de, çalındığında veya alınamadığında akıllı telefonunuzun verilerini uzaktan silmenizi sağlar.

Vpn Hayat kurtarabilir

9- Eğer telefonunuzu bağlamak gerekiyorsa ortak Wi-Fi , hassas veya suç unsuru web sitelerini önlemek için verilerinizi şifreleyen bir “sanal özel ağ” veya VPN kullanın.

10- Mobil cihazlara virüsten koruma yazılımı yükleyin . Herhangi bir mobil cihaz (telefonlar, tabletler veya diğerleri) için en iyi uygulama olarak, kötü amaçlı yazılımlara veya diğer virüslere karşı sağladığı ek güvenlik için virüsten koruma yazılımı eklemeyi düşünün.

11- Mobil tehdit savunmasına yatırım yapın. Bu yazılım telefonunuzu tarar ve sizi sahte uygulamalar ve sahte Wi-Fi ağları gibi şüpheli etkinliklere karşı uyarır. Ayrıca, veri mağduriyeti kimlik hırsızlığı olayına yol açacaksa, tam olarak yönetilen restorasyonu da içerir.

12- “İki Enable” faktörlü kimlik doğrulamasını mobil bankacılık uygulamalar ve eşler arası ödeme uygulamaları gibi anahtar hesapları için (2FA) kullanın. Bu güvenliğinize eklenen katman, mali hesaplarınızı hırsızlardan koruyacaktır

13- Uygulamalarınızı denetleyin. Kötü amaçlı yazılımların kullanıcıların telefonlarına yüklenmesine izin veren WhatsApp güvenlik açığını duymuş olabilirsiniz. Google Play her gün 50 milyar uygulamayı tarar ,ancak tüm kusurları tanımlayamaz

Telefonlarınıza Root ve Jailbreak Yapmayın

14- Android’inizi “Root” veya iPhone’unuzu “Jailbreak” yapmayın . Bu, cihazınıza tam erişim sağlayan bir işlemdir, ancak bunu yaparken üreticilerin yerleştirdiği birçok güvenlik önlemini kaldırır.

15- İstendiğinde daima telefonunuzun İşletim Sistemini güncelleyin. Bu güncellemeler, cihazınızı ve bilgilerinizi korumak içindir.

Not: % 100 Güvenlik yoktur, bunu asla unutmayın…

diğer yazılarımız için tıklayın